Onko lähipiirissäsi diabeetikko? Nämä asiat sinun pitäisi tietää

Onko lähipiirissäsi diabeetikko? Nämä asiat sinun pitäisi tietää

Onko sukulaisesi, työkaverisi tai ystäväsi diabeetikko? On hyvä osata auttaa, jos läheisellä on alhainen verensokeri eikä hän huomaa sitä itse – muutoin voi syntyä insuliinisokki.

Useimmat diabetesta sairastavat tietävät, milloin verensokeri alkaa laskea liian alas, ja ehtivät siksi itse syödä jotain makeaa nostaakseen verensokeria. Joillekin ihmisille varoitusmerkkejä ei kuitenkaan tule, ja alhainen verensokeri eli insuliinituntemus voi muuttua nopeasti suorastaan hengenvaaralliseksi.  On siis tärkeää, että perhe, ystävät ja työtoverit tutustuvat oireisiin ja osaavat toimia huomatessaan, että kaikki ei ole kohdallaan. 

Mistä insuliinituntemuksessa on kysymys?

Jos diabeetikkoa hoidetaan insuliinilla tai tietyntyyppisillä verensokeria alentavilla tableteilla, voi joissakin tilanteissa syntyä verensokerin laskemisvaara eli insuliinituntemus tai hypoglykemia.

Näin voi käydä esimerkiksi silloin, jos diabeetikko on ottanut normaalin lääkeannoksensa, mutta syönyt liian vähän tai jos aterioiden välillä on ollut liian pitkä aika tai jos on liikkunut normaalia enemmän.  Insuliiniannos tai tablettilääkitys on silloin liian korkea.

Joskus diabeetikon voi kuitenkin olla vaikeaa tunnistaa insuliinituntemus, ja tilanne voi pahimmillaan edetä insuliinisokkiin eli tajuttomuuteen. Siksi on tärkeää, että perheenjäsenet, ystävät ja työtoverit tunnistavat oireet ja osaavat toimia tilanteen mukaan. 

Insuliinituntemuksen oireet 

  • Ärtyneisyys/aggressiivisuus
  • Hikoilu
  • Tärinä
  • Sydämentykytys
  • Kalpeus
  • Vaikeus keskittyä ja tehdä päätöksiä
  • Mikäli verensokeri laskee edelleen, henkilö voi saada kouristuksia ja menettää tajuntansa – se on jo hengenvaarallinen tila.

Näin voit auttaa 

  • Kysy, onko henkilöllä diabetes.
  • Anna hänelle jotakin sokeripitoista syötävää tai juotavaa kuten rypälesokeria, makeisia, hunajaa, hedelmiä, mehua tai limsaa (ei kevytlimsaa, sillä siinä ei ole sokeria). Älä missään nimessä anna insuliinia.
  • Soita 112.
  • Jos henkilö on tajuton, hänet pitää kääntää kylkiasentoon odottamaan ambulanssia. Jos henkilöllä on kouristuksia, käännä hänet kylkiasentoon ja yritä pitää hengitystiet vapaina.

Toimittaja: Elina Mattsson
Kuvitus: iStockphoto

Kommentoi tätä artikkelia

  • Avatar Päivi Pauliina Raatikainen 2018-06-12 21:37 (10 months lähtien)

    Hyvä artikkeli.

  • Avatar Susanna 2018-06-14 08:08 (10 months lähtien)

    Tästä puuttuu se, että tajuttoman limakalvoille voi laittaa hunajaa ( usein mukana diabeetikolla)

  • Avatar Mervi Lehonoksa 2018-06-16 17:12 (10 months lähtien)

    Lihavuusleikkauksen jälkeen joillekin tulee samoja oireita, jos heillä on ollut diabetes ennen leikkausta. Vaikka lääkitys on jo lopetettu voi insuliinishokki yllättää. Itselläni glukoosi on pahimmillaan ollut vain 2,8, ja tilanne on tullut todella nopeasti. Lihavuusleikkauksia tehdään 800-1000/vuosi, joten tämäkin on muistettava.

  • Avatar Raija Tolvanen 2018-06-22 14:18 (10 months lähtien)

    Kiitos!????

  • Avatar Raija Tolvanen 2018-06-22 14:32 (10 months lähtien)

    Olen muutaman kerran tuntenut tuon väsymyksen. Yleensä se tapahtuu oleskeltuani pitkän aikaa lämpimässä ja nautittuani liian vähän nestettä ja aina pitäisi muistaa mitata ja syödä vähän sokeria.nyt olin saunassa tvallista kauemmin ja kunnon löylyssä. Tuli väsy, menin pikälleni ja nukahdin, heräsin värinää ja väsytti niin että en meinannut jaksaa nousta. Onneksi nousin ja mittasin. Sokeri oli laskenut mutta kun söin sepä kohosikin 24n. Laitoin insuliinia ja tasoittuu sillä. Kiitosrukous! Hyvää Juhannusta!????

  • Avatar Rami malmi 2018-06-25 22:25 (10 months lähtien)

    Ei missään nimessä mitään mehua tai vastaavaa jos ei ole varma pystyykö nielemään.vaan siinä tapauksessa vaikka sivellä hunajaa posken limakalvoihin